326 poze   62347 vizite

M-Regulamentul de zbor pentru Birmingham Roller

1. Marimea stolului. Stolul trebuie sa fie compus din 15-20 porumbei, dar minim 5 porumbei trebuie sa joace impreuna (simultan )pentru a puncta

2. Time –in (Start). Concurentul trebuie sa comunice arbitrului numarul de porumbei care va fi zburat, inainte de eliberarea porumbeilor. Dupa lansare, nu se mai permite scoaterea sau adaugarea de pasari la stol, dar concurentul poate salta orice porumbel care s-a asezat sau s-a lovit, inainte de declararea time-in( startului). Daca numarul pasarilor lansate este diferit de numarul pasarilor declarate arbitrului, stolul va fi descalificat. Concurentul are la dispozitie 5 minute de la lansare in care sa declare startul (time-in). Daca concurentul nu declara startul mai devreme, punctarea incepe automat la 5 minute dupa lansare. Orice interventie asupra stolului dupa start, poate duce la o descalificare. Sunt premise incercarile de a indeparta pasarile de prada, dar orice activitate direct legata de stol , nu va fi punctata.
3. Timpul de zbor. Stolul se va arbitra timp de 20 minute dupa declararea startului (time –in) sau pana la aterizarea celui de-al doilea porumbel, oricare urmeaza dupa primul.
In orice caz, stolul va fi descalificat daca mai mult de 1 porumbel nu reuseste sa zboare minim 15 minute dupa start (time-in), mai putin daca a fost coborat de un pradator sau din cauza vremii nefavorabile. O pasare care aterizeaza in urma unui accident (dupa aterizarea primului porumbel) beneficiaza de maxim 10 secunde sa isi revina si sa reia zborul, in caz contrar va fi considerate a doua pasare coborata.

4.Time-out (pauza). Arbitrul poate declara discretionar o singura pauza de pana la 5 minute in cazul unui atac de rapitor, deplasare in lateral sau alt capriciu al naturii sau act Dumnezeiesc. Concurentul trebuie sa ceara pauza (time-out) si poate solicita arbitrului sa reia arbitrajul inainte de cele 5 minute acordate, daca el crede ca este necesar. In acest caz cele 20 minute timp de arbitraj se vor prelungi cu durata pauzei, durata celor 15 minute minime de zbor nefiind afectata.

5.Pasare-afara . Cu exceptia stolului de 15 pasari, punctarea va continua daca o singura pasare paraseste stolul. Punctajul este suspendat dar cronometrarea continua daca doua sau mai multe pasari sunt afara. O pasare nu se considera “afara” daca se intoarce la stol dupa un joc sau a fost separate de stol din cauza conditiilor meteo nefavorabile sau in cazul atacului rapitoarelor- chiar daca porumbelul aterizeaza sau este prins.

6. Pasari in plus. Daca alti rolleri se alatura stolului, acestia se vor scadea de la punctare in cazul jocului. De exemplu, daca alte 2 pasari care nu se pot identifica se alatura stolului si vor juca 7 odata, arbitrul va calcula doar 5.

7. Punctajul. Este obligatia organizatorilor de a furniza un cronometru/stift pentru arbitrul de fly-off, pentru fiecare finalist. Arbitrul trebuie sa estimeze si sa inregistreze numarul de pasari care joaca adecvat si impreuna pentru fiecare grup de 5 sau mai multe pasari. Adancimea minima sugerata pentru punctare este de 3 m. Dupa aceea, arbitrul trebuie sa multiplice numarul de jocuri cu 1 pentru jocurile executate de 5-9 pasari, cu 2 pentru jocurile executate de 10-14 pasari, cu 3 pentru jocurile executate de 15-19 pasari si cu 5 pentru jocul complet de 20 de pasari. Aceste sume trebuie adunate pentru a rezulta scorul total. Apoi scorul se va inmulti cu un factor de calitate de 1,0 pentru “sufficient” pana la 2,0 pentru “exceptional”, bazat pe impresia generala a arbitrului asupra jocurilor simultane punctate. Deasemenea , un factor de “adancime” sau “durata” a jocului de 1,0 pana la 2,0 va trebui inmultit pentru a avea scorul final. Arbitrul trebuie sa anunte scorul final inainte de a pleca.

8. Integritatea. Arbitrul nu va puncta nimic din ceea ce nu indeplineste standardele de calitate a adancimii de joc sau a duratei de zbor. Aceasta competitie este pentru ROLLERI nu pentru jucatori (1-2-3 tumbe). Zborul cu rolleri este un sport subiectiv si arbitrul poate avea de-a face cu imprejurari extraordinare. In orice caz, decizia arbitrului este finala si oricine il va ataca verbal sau psihic, va fi descalificat din zbor si i se poate interzice participarea la viitoarele evenimente WC , de catre comitetul WC.

Albumul selectat nu contine nici o poza.